Livadarenje 2015: Zlot, Lazareva pećina, Malinik i kojekude

Lazarev kanjon
Lazareva pećina, Lazrev kanjon, Malinik, Zlot

Društvo putnika Srbije vas poziva na Livadarenje 2015. u Zlot/Beljevinu 9-11. oktobra. Ovo je izuzetno lep kraj Srbije, bogat prirodnim i kulturnim znamenitostima, a ako nam uslovi dozvole nadamo se da ćemo videti dosta toga.

Ko ne zna šta je Livadarenje molimo da se uputi u ideju, a za one koji znaju evo izuzetno šturih podataka. Za sve ostalo tu je Gugl ili koji pretraživač volite.

 

Smeštaj

Planinarski dom u Zlotu tj. Beljevini može da primi 40 (četrdeset) ljudi. Ovo nije malo, ali očekuje vas iznenađenje: raspoloživih kreveta ima 24 (dvadesetčetiri) dok će ostatak spavati na podu (napodu) doma. Dom ima 10 (deset) dušeka za spavanje koji služe za spavanje na podu (napodu), dok ostatak od 6 (šestoro) mora poneti podlošku zajedno sa vrećom i smestiti se gde mu bude zgodno. Ovo je mala razlika u odnosu na prošlogodišnje Livadarenje.

Pošto je ovakva situacija, a ozbiljan problem predstavlja i to što će se trend nastaviti jer planinarskih domova koji mogu da prime više ljudi u Srbiji ima sve manje, smatramo da bi bilo fer da prioritet u spavanju na krevetima imaju prvo deca, pa roditelji (po mogućstvu jedan), onda žene, bolesni, stari, iznemogli, zaposleni u privatnim preduzećima, preduzetnici, kljakavi, vrljavi i to je to.

Na podu bi trebalo da spavaju svi kojima ništa ne fali, pogotovu oni koji treniraju i trče, te se slikaju za Instagram i svi drugi koji ne uspeju na vreme da se snađu. Naravno, ne očekujemo nikakvu prepirku oko ovoga i nadamo se da će se ljudi međusobno dogovoriti, a u slučaju spora odlučiće kvalifikovanom većinom komisija u veću sastavljenom od jednog medicinskog radnika, jednog pravnika i najstarijeg putnika koji se u tom trenutku zadesi u domu.

Svi ostali koji budu želeli da dođu moraće da kampuju oko doma. Ima mesta za 5 šatora.

 

Vremenske prilike

Do sada je ovo bio lep i topao deo godine tzv. Miholjsko leto. Međutim, prirodu volimo jer ima svojih sto lica, dvesta ćudi i trista karaktera, što znači da možemo očekivati svakojako vreme, a u slučaju težih prilika, u smislu obilnih kiša, snega ili ukupno uzevši susnežice i ostalog što nam može stati na put uživanju u prirodi, Livadarenje ćemo odložiti do vaspostavljanja stabilnijeg vremena i njegovih prilika.

 

Kako do doma?

Do Zlota i Beljevine gde je dom može se doći na razne načine: automobilom, autobusom, peške, motorciklom, vazduplohovom i slično, a stvarno ne želimo da se zamajavamo s nebitnim detaljima. Dom se otprilike nalazi negde kao što je obeleženo da donjoj mapi, pa izvolte misliti kako ćete doći do nj.

Šta videti

Iz razloga što ne organizujemo, već samo pozivamo na druženje, na vama je da usput obiđete znamenitosti koje su vam usput. Na Livadarenju bi bilo lepo da odemo do Malinika (velikog: 1158 mnv i malog: 1019 mnv). Pogled usput na Lazarev kanjon je nesvakidašnji.


Lazarev kanjon

Malinik planina

Malinik, fotografija: PD Pobeda

Lazareva pećina je poznata i kao Zlotska pećina i nalazi se nekoliko kilometara od doma i trebalo bi je videti po slobodnom nahođenju. U ovom periodu trebalo bi da je otvorena od 9 do 16 časova i ulaznica je 200 dinara koja se kupuje na ulazu u pećinu.

Lazarev Kanjon 2

Lazarev kanjon je izuzetno poznat i dosta se zna o njemu, ali je takođe i veoma opasan. Tako, ko bude hteo da ga prođe sam će biti odgovoran za sebe, uostalom to važi za celo Livadarenje.

Lazareva pećina iznutra

Lazareva pećina, fotografija: Uroš Nedeljković


Lazareva pecina-ulaz

Cena

Livadarenje je besplatno, što se nas tiče, ali spavanje u domu u krevetu je 300 dinara za veče. Spavanje na podu je besplatno jer je takva politika doma, kao i kampovanje oko doma. Međutim, mišljenja smo da bi oni koji ne spavaju na krevetu mogli dati po 100-200 dinara po savesti od čega ćemo od jednog dela isplatiti troškove pripreme pasulja, a šta pretekne donirati planinarskom domu jer smatramo da ljudima koji se bave ovakvim delatnostima, iako to rade iz ljubavi, treba pomoći na svaki mogući način.

 

Šta poneti na Livadarenje

 • 300 dinara za veče ko spava u krevetu, dakle 600 dinara za obe večeri
 • Ko želi da jede pasulj, neka ponese neko suvo meso, kobasicu, rebarce i šta već ide u pasulj. Ako je vegetarijanac ili nešto srodno tome, neka smisli šta će jer je ovo teror većine nad manjinom i tako treba i da ostane.
 • Hrana za onoliko dana koliko ostajete. Važi i za kafu, ako je pijete – ponesite je.
 • Obuća neka bude udobna i razgažena, po mogućstvu da ne propušta, jer nikad se ne zna. Ko se bavi aktivnostima na terenu zna sve o obući pa pitajte njega/nju/nja/njo.
 • Odeća neka se planira spram zimogrožljivosti. Noći su hladne, a dani kako kad. Planina je to, te „leti ponesi, a zimi kako hoćeš”.
 • Svaki planinarski dom ima posteljinu, nadamo se i ovaj, ali ako neko tera svoga kera i ništa ne prepušta slučaju, neka ponese čaršaf ili vreću, spavaćicu, pidžamu, kapicu – narodu je teško udovoljiti.
 • Fotoaparat da zabeležite neki lep trenutak ili krajolik, a pored toga, što vama može služiti za uspomenu, služiće i nama da je stavimo u zajednički album.
 • Hoverkraft pun jegulja.
 • Ko kampuje neka ponese šator, vreću, podlogu, dušek, ćebe i ostalo, jer višak vazda može da se skloni, al ako manjka toplih stvari biće teška priča. Doduše, ko je na Noćnom planinarenju na Staroj planini spavao u šatoru, zna da nam je u maju bilo -5c u toku noći, ali nadamo se da će sada biti bar +5c.

 

Pravila ponašanja na Livadarenju

Pošto je Livadarenje zamišljeno kao aktivan odmor u prirodi, van sintetičke buke, molimo vas da poštujete sledeća pravila:

 • da ne puštate muziku ni na kojoj spravi, jer to možete i kod kuće (zašto biste išli u prirodu?)
 • da se lepo ophodite jedni prema drugima, jer to je civilizacijska tekovina, a i nije loše
 • da ne budete razmaženi preko razumne mere
 • da čuvate prirodu i ne bacate smeće po okolini, a ako vidite da ga neko baca da ga izgrdite i naterate da ga pokupi
 • da čuvate dom i njegov inventar kako bi još mnogo godina služio drugima ljudima dobre volje
 • nikakva politička, crkvena i „da vam ja kažem kako treba da se živi” propaganda nije dozvoljena (za to postoje društvene mreže, ulica, izbori ili u krajnjem slučaju rat)
 • nikakva politička, komercijalna, verska niti ideološka obeležja nisu dozvoljena
 • nasuprot tome, obeležja planinarskih društava i srodnih putničkih društava jesu dozvoljena
 • molimo da uzmete u obzir da je humor izuzetno dozvoljen, a humor koji je politički korektan nije humor

 

Napomena

Izuzev troškova noćenja u domu, akcija je apsolutno besplatna za sve učesnike.

Svako sam sebi organizuje put do Zlota – kako zna i ume. Savetujemo da koristite naš Fejsbuk događaj da se dogovarate međusobno, jer vam mi nikako ne možemo izići u susret.

Ako vodite decu na Livadarenje

Oni koji vode decu na Livadarenje moraju znati da dom ne može obezbediti nikakve posebne uslove koji su, eventualno, deci potrebni. Takođe, moraju znati da je u večernjim časovima može biti bučno, zadimljeno ili hladno. Na Livadarenju će biti četrdesetak ljudi raznog uzrasta i od svih njih se ne može očekivati povećana pažnja. Štaviše, podržavamo želju roditelja da decu prilagođavaju uslovima koji važe za sve: buka, dim, ekonomska kriza i politička nestabilnost.

 

Prijave i odricanje od odgovornosti

Zbog ograničenog mesta u domu, prijave za Livadarenje se vrše isključivo putem donjeg formulara.

Nakon zvanične prijave bilo bi lepo da se prijavite da dolazite na našem zvaničnom događaju na Fejsbuku.

U slučaju da bude mali broj preostalih mesta ili ih ne bude uopšte, formular za prijavu ćemo ukloniti sa sajta i obavestićemo vas da je mrka kapa.

Podaci koje ostavite su apsolutno sigurni, neće se zloupotrebiti ni u kom smislu, a potrebni su nam radi evidencije i eventualnog kontakta u slučaju vanrednih okolnosti.

Ne prijavljujte se, ako niste sigurni da li ćete doći.

Molimo sve učesnike da se ne prijavljuju ukoliko nisu fizički spremni, ili ukoliko zahtevaju neku posebnu negu ili uslove, jer nismo u mogućnosti da im izađemo u susret.

Svaki učesnik odgovara sam za sebe i Društvo putnika Srbije ne može biti odgovorno za vašu neodgovornost.

Prijave su završene. Ako neko odustane ili nađemo još mesta u domu, formular za prijave biće ponovo postavljen. Ako želite da kampujete, molimo da nam se obratite putem kontakt forme na sajtu ili porukom na našoj Fejsbuk stranici.

Hvala na razumevanju, vidimo se u Zlotu i okolini.

Pročitaj još
Dragi putnici, Noćno planinarenje 2016 će se održati na Radan planini 17-19. juna. Popećemo se…