Livadarenje 2018: Medvednik 12-14. oktobar

Livadarenje 2018 Medvednik
Livadarenje 2018 Medvednik

Livadarenje 2018. će se održati na Medvedniku, lepoj planini nadomak Valjeva i to u periodu 12-14. oktobra (petak do nedelje).

Šta treba znati o Livadarenju?

Hvala na pitanju. Pre svega pozdravljamo sve koji nas prate. Ovaj deo kazujemo zbog onih koji dolaze prvi put na Livadarenje, tako da oni koji su upoznati s konceptom neka preskoče ovaj deo, dok svi drugi neka obrate povećanu pažnju, zato što nećemo ponavljati, a mora se priznati da besmisleno napisati tekst pa ga kopirati opet ispod da bi se dobio efekat ponavljanja.

Livadarenje je tradicionalno okupljanje putnika. Zvanično se, bar mi iz Društva putnika Srbije, okupljamo dvaput godišnje. Jednom je na jesen, odnosno za Livadarenje, a drugi put je u proleće, odnosno za Noćno planinarenje.

Razlika između Noćnog planinarenja i Livadarenja je u tome što se na planinarenju okupljamo i kampujemo, te noću idemo na vrh planine kako bi dočekali izlazak sunca, dok se ovom prilikom okupljamo, ali spavamo u planinarskom domu, te noću ne idemo nigde. Iako su oba okupljanja, pre svega, kulturne manifestacije koje se održavaju s ciljem da se razmene putnička iskustva, da se putnici upoznaju, druže i međusobno zbliže, u širem smislu oba se mogu svrstati u planinarenje.

Takođe, bitne razlike su u tome što je kod Livadarenja broj mesta ograničen, jer planinarski dom ima određeni broj mesta, dok je kod Noćnog planinarenja, hipotetički, broj mesta neograničen jer mesta za postavljanje šatora uvek ima. Tu je i glavna fora – ograničenost kapaciteta, što broja ležajeva, što planinarskih domova jer ih u Srbiji, na žalost, nema mnogo – pogotovo onih koji imaju kapaciteta da prime dovoljan broj ljudi.

Zanimljivo je da je na Medvedniku održano prvo Livadarenje pre deset godina, ali evo ovo je prvi put da ponavljamo mesto.

Gde će biti Livadarenje?

Hvala na pitanju, Livadarenje će se održati na planini Medvednik u planinarskom domu “Krušik” za koji negde piše da je i lovačka kuća, ali to ne menja suštinu.

Planina Medvednik se nalazi oko 30km od Valjeva i visoka je 1247 metara.

Koliko ima mesta u domu?

Hvala na pitanju, smatramo da je izuzetno važno napomenuti da dom prima 40 ljudi, uračunavajući žene, decu, starce, pripadnike nacionalnih i seksualnih manjina i bele privilegovane muškarce.

Međutim, ko želi da kampuje to će moći da učini na livadi ispred doma, kao i prethodnih godina.

Planinarski dom na Medvedniku, foto: Vladimir Pecikoza / Wikimedia

Planinarski dom na Medvedniku, foto: Vladimir Pecikoza / Wikimedia

Koliko to sve košta?

Hvala na pitanju, vidi se da ste se spremili. Samo Livadarenje ne košta ništa, što se nas tiče. Zapravo, košta nas živaca i vremena, ali to je sada neka druga tema pa ne bismo o tome sada, ali možemo vam reći da sve sve teže živi, više se radi a manje zarađuje, radnici i seljaci žive od jutra do sutra, a intelekutalna elita koja bi trebalo da donosi promene u društvu je učmala ili potkupljena, tako da sve zajedno neće izaći na dobro. Ako se tome doda situacija u regionu i u svetu, ne bismo da vas mračimo ali malo miriše na situaciju pred Prvi svetski rat.

Smatramo, takođe, da je trenutno najveći problem u Srbiji uništavanje reka na Staroj planini i drugim planinama, gde reke stavljaju u cevi i prave derivacione mini hidroelektrane, što je suprotno zakonima Republike Srbije i zdravoj pameti pogotovo što se radi o nacionalnim parkovima i najlepšim predelima koji postoje na ovim prostorima.

Mislili smo koliko to košta u novcu?

Hvala na preciziranju pitanja. Novac? Šta je novac? Novac vredi samo zato što verujemo u njega. Odavno je izgubio čvrstu podlogu što je otvorilo prostora većim špekulacijama. Ne treba sve posmatrati materijalno, iako je istina da se bez novca ne može, treba biti okružen dobrim ljudima i iskrenim prijateljima i svaka muka i tuga brže prođe.

Aman, kolko para košta Livadarenje?

Hvala na pitanju, volimo kada nas pitaju direktno pa se trudimo i da direktno odgovorimo. Ni sami ne volimo kada ljudi mnogo filozofiraju, mnogo pričaju, a ništa ne kažu. Tako, kada sve rečeno uzmemo u obzir, pogotovo stanovište o relativnosti novca kao opštem ekvivalentu plaćanja i specifičnoj vrsti robe, možemo reći da je svaki dinar dat za Livadarenje neprocenjiv.

U parama…

Hvala na pitanju, veoma dobro poznajete tematiku. Iako ne volimo da skrećemo sa teme, ali da li ste znali da je para turska reč, odnosno turcizam?

Jesmo…

Odlično, baš ste dobro pripremljeni za ovu temu. To se ne dešava tako često. E, što se tiče tih para, odnosno dinara – spavanje u domu košta 500 dinara za veče. To znači da onaj ko bude spavao dve večeri plaća 1000 dinara.

Oni koji kampuju, trebalo bi da ne plaćaju ništa.

Što se nas tiče, Livadarenje je besplatno.

Koji su ostali troškovi, mora da tu ima nečega?

Ima, hvala na pitanju, ima tu još nečega.

Pre svega, imate trošak prevoza do Medvednika. Mi ne organizujemo ništa, osim što pozivamo na okupljanje. Kako ćete stići do odredišta – baš nas briga. Otud je i trošak prevoza samo na vama, pa kolko košta da košta, brige nas baš.

Uvek postoji način dolaska na neko mesto, bio on privatnim automobilom, stopiranjem, vozom, autobusom ili sve to kombinovano – na vama je da odlučite i da se organizujete.

Međutim, na zvaničnom događaju na Fejsbuku, svih ovih godina su razmenjivane informacije oko prevoza, odnosno ko i kada kreće, odakle i koliko ima mesta, ako je u pitanju odlazak automobilom. Retko ko je do sada izvisio za prevoz, tako da otvorite četvore oči.

Ostali troškovi koji postoje su – vaša ishrana. Ne ulazimo u to da li ste vegetarijanac, svaštojed ili android koji se strujom napaja iz baterija, morate uneti neku energiju. Za sve, osim za androide, važi da moraju poneti sebi šta će da jedu, jer iako čovek može da izdrži nekoliko dana bez hrane, ne vidimo razlog zašto neko ne bi jeo.

Treba, doduše, napomenuti da tradicionalno prvo veče mnogi peku kobasice na vatri, dok drugi dan kuvamo pasulj. Taj pasulj treba da se plati, odnosno sirovina sama po sebi. Do sada je cena bila 50-100 dinara, ali to ćemo odlučiti na licu mesta u zavisnosti od konačnog broja prijavljenih za Livadarenje i za pasulj.

Takođe, u pasulj treba staviti nešto. Često neko ponese suvo meso, rebarca ili slaninu, a neretko u istom završe i viškovi kobaja. Mislite o tome, te ponesite nešto ako vam je ćeif.

Oće li biti medveda na Medvedniku?

Odlično pitanje, hvala što ste ga postavili. Interesantno je da medveda neće biti. Planina je dobila ime Medvednik ne zbog medveda koji po njemu slobodno šetaju, jer ih u principu tamo ni nema, već po tome što kada se ova planina gleda sa valjevska strane izgleda kao medved koji je prilegao da malo odmori. Tako kaže Vikipedija, a tamo je uvek sve tačno.

Šta ima da se vidi u okolini?

Odlično pitanje, baš ste nekako uboli u srž. U okolini ima mnogo toga da se vidi, ali iako smatramo da svako putovanje mora da ima obrazovni karakter, poslužite se pretragom na internetu. Ko bi rekao, i nama je neverovatno, ali svašta tu može da se nađe zanimljivo. Ne znam da li ste videli onu opciju mape. Neverovatno dokle je tehnologija dogurala.

Kako će biti vreme?

Sjajno pitanje, kada vas čovek sluša ima utisak kao da ste već bili tamo. Dakle, vreme kako će biti ne znamo. Doduše, možemo da gledamo u pasulj, ali bi ga radije skuvali s nekim rebarcima.

Važno je da, osim u slučaju elementarnih nepogoda, Livadarenje neće biti odlagano. Ako bude padala kiša, bićemo možda više u domu, a manje napolju, ako ne bude padala – milina. Ipak je ovo Miholjsko leto ili Babina jesen ni sami više nismo sigurni šta je, ali u 9/10 Livadarenja, vreme je bilo lepo.

Međutim, nikada ne zaboravite da idemo na planinu. Kakva god bila i koliko god visoka bila, promene vremena su moguće u trenutku. Od vas zahtevamo ozbiljnost, kako god ovaj tekst u celosti zvučao, smatramo da ste pametni ljudi i svako izlaganje riziku je na sopstvenu odgovornost.

S tim u vezi, ponesite opremu i garderobu za planinu. Noći su izuzetno hladne, a dan kakav bude. Planinarska obuća je više nego obavezna.

Dakle, imate i pravila ponašanja?

Hvala na pitanju, baš ste lepo to zaključili.

Pošto je Livadarenje zamišljeno kao aktivan odmor u prirodi, van sintetičke buke, molimo vas da poštujete sledeća pravila:

  • da ne puštate muziku ni na kojoj spravi, jer to možete i kod kuće (zašto biste išli u prirodu?)
  • da se lepo ophodite jedni prema drugima, jer to je civilizacijska tekovina, a i nije loše
  • da ne budete razmaženi preko razumne mere
  • da čuvate prirodu i ne bacate smeće po okolini, a ako vidite da ga neko baca da ga izgrdite i naterate da ga pokupi
  • da čuvate dom i njegov inventar kako bi još mnogo godina služio drugima ljudima dobre volje
  • nikakva politička, crkvena i „da vam ja kažem kako treba da se živi” propaganda nije dozvoljena (za to postoje društvene mreže, ulica, izbori ili u krajnjem slučaju rat)
  • nikakva politička, komercijalna, verska niti ideološka obeležja nisu dozvoljena
  • nasuprot tome, obeležja planinarskih društava i srodnih putničkih društava jesu dozvoljena
  • odvajanja ekipa nisu poželjna, niti je ovo žurka na planini. Ideja je da se ljudi druže, povezuju i razmenjuju putnička iskustva (arhaične reči za minglovanje i netvorking)
  • molimo da uzmete u obzir da je humor izuzetno dozvoljen, a humor koji je politički korektan nije humor

Svako ko se ne bude držao gornjih pravila treba da zna da mu možemo, u saradnji s domom, u svakom trenutku otkazati gostoprimstvo.

Livadarenje 2018 Medvednik

Livadarenje 2018 Medvednik

Kako se prijavljuje za Livadarenje?

Hvala na pitanju, evo sada ćemo razjasniti.

Zbog ograničenog mesta u domu, prijave za Livadarenje se vrše isključivo putem donjeg formulara.

Nakon zvanične prijave bilo bi lepo da se prijavite da dolazite na našem zvaničnom događaju na Fejsbuku.

Ne prijavljujte se ako niste sigurni da li ćete doći. Ako ste se prijavili, a nešto vam je iskrslo, molimo da nas u najkraćem roku obavestite kako bi vaše mesto ustupili nekom drugom.

U slučaju da bude mali broj preostalih mesta ili ih ne bude uopšte, formular za prijavu ćemo ukloniti sa sajta i obavestićemo vas da je mrka kapa.

Podaci koje ostavite su apsolutno sigurni, neće se zloupotrebiti ni u kom smislu, a potrebni su nam radi evidencije broja ljudi i eventualnog kontakta u slučaju vanrednih okolnosti.

Molimo sve učesnike da se ne prijavljuju ukoliko nisu fizički spremni, ili ukoliko zahtevaju neku posebnu negu ili uslove, jer nismo u mogućnosti da im izađemo u susret.

Svaki učesnik odgovara sam za sebe i Društvo putnika Srbije ne može biti odgovorno za vašu neodgovornost.

Pročitaj još
WizzAir, lowcost avioprevoznik, smanjiće broj letova na aerodromima sa kojih je do sad leteo u zemljama…