Noćno planinarenje na Čemerno 28-29. jun

Planina Čemerno
Obronci planine Čemerno / fotografija sa http://www.srbijasume.rs/

Dragi putnici, svi koji se tako osećate ili biste želeli da budete,

Ove godine organizujemo noćno planinarenje na planinu Čemerno, 28-29. jun. Ako vam ime ove planine ne zvuči dovoljno simpatično, penjemo se na vrh koji se zove Smrdljuč (1579 m). Kamp će biti postavljen u petak, 27. juna.

NAPOMENA: Akcija je bila zakazana za maj, ali zbog loših vremenskih prilika i naknadnih poplava, te dana žalosti i vanredne situacije, bili smo prinuđeni da događaj pomeriomo za jun. Hvala svima na razumevanju.

 

O čemu se ovde radi?

Ideja noćnog planinarenja je jednostavna. Dođemo na određeno mesto, postavimo kamp blizu izvora pitke vode na najadekvatnijem i najlepšem mestu za to, družimo se i šetamo po okolini. Kada dođe noć, subota na nedelju – koji sat iza ponoći krećemo na vrh sa ciljem da na vrhu dočekamo izlazak sunca nad Srbijom. Ko do sada nije iskusio ovakvu avanturu, sada je pravi trenutak za to. Ko jeste, zna o čemu se radi.

Ovaj video vam možda može dočarati kako to otprilike izgleda.

Planina Čemerno

Obronci planine Čemerno fotografija sa http://www.srbijasume.rs/

Samo penjanje na vrh nije obavezno, ali je poželjno zbog vas samih. Naravno da vas niko neće terati na to, ali naš cilj je da se iskusi priroda, udahne svež vazduh i da to bude daleko od zone komfora oličene u spravama, struji, buci i ostalom čega smo svi zasićeni.

 

Kako doći?

Planina Čemerno se nalazi na jugozapadu Srbije između Kraljeva i Ivanjice. Do nje se može doći iz više pravaca, a pošto mi nismo turistička organizacija već Društvo slobodnih putnika – snađite se kako i čime ćete doći.

Postoji više varijanti za dolazak, od dolaska automobilom, vozom do Požege pa autobusom do Ivanjice, a dalje taksijem koji je više nego jeftin ako je četvoro u kolima.

S druge strane, bolja komunikacija je Ibarskom magistralom preko Kraljeva do odvajanja za manаstir Studenicu. Od raskrnice u mestu Ušće (ušće reke Studenice u Ibar) do manastira ima oko 7 km za koje ne sumnjamo da ćete se snaći. Do Ušća saobraćaju autobusi iz Beograda. Dakle, s puta Kraljevo-Raška-Ibarska magistrala u mestu Ušće ide se desno prateći putokaze za manastir Studenicu. Od manastira se nastavlja putem uz reku studenicu prema isposnici Svetog Save. Deo puta (100m) je oštećen u nedavnim poplavama, ali je put popravljen i prohodan za putnička vozila. Na sedmom kilometru je odvajanje udesno prema Savošnici (Savovo) odakle do mesta Savošnica vodi makadamski put dolinom reke Savošnice.

Naravno tu je uvek autostop i slično. Ukoliko dolazite kolima, a imate višak mesta, javite nam se pošto bi bilo lepo da pokupite nekog, podelite troškove i slično. Za to se možete dogovoriti na temi na našem forumu.

Kamp će biti postavljen u ataru mesta Savovo (koji lokalci zovu i Savošnica). U zavisnosti od vremenskih prilika kamp može biti postavljen na obodu šume kod stare ćumurane, ili u Savošnici – Ponori. U svakom slučaju, bićemo u mestu gde ćemo imati dometa, a usput na karakterističkim takama ćemo ostavljati poruke sa usmerenjem pravca kampa. To je malo selo, biće nemoguće ne pronaći nas.

Ako bude vremenskih neprilika, u šta sumnjamo, postoji napuštena osnovna škola gde se možemo skloniti i biti suvi i veseli.

 

Noćno planinarenje, tj. uspon će biti noć 28. na 29. jun, subota na nedelju, a ko želi da nam se priključi ranije, u petak 27. juna, uvek je dobrodošao.

U na putu do Čemerna i u okolini se može videti, ukoliko se ide preko Kraljeva, Manastir Žiča i srednjevekovni grad Maglič s okolinom i početkom Doline jorgovana (u dolini Ibra). Pod Čemernom se nalazi Manastir Studenica, a u neposrednoj blizini kampa isposnica Sv. Save.

Ćumurana na Čemernu

Ćumurana pored puta – stazeibogaze.info

Planina Čemerno je poznata po ćumuranama, jer ljudi sa ove planine žive od – drveta, tj. njegove prerade u ćumur. Dakle, svaki sledeći put kada budete pravili roštilj, setićete se ovog noćnog planinarenja. Takođe, planina je poznata i po borovnicama koje rastu svuda u okolini, slobodne su za branje i jedenje, te je moguće da kada sledeću put budete pili sok od borovnice kažete sebi, ili drugima: „E, ala sam ja brao toga i jeo onomad kada sam išao na noćno planinarenje na Čemerno!“

 

Kamp u zoru

Kamp u zoru

Šta treba znati i poneti na noćno planinarenje

 1. Vreća za spavanje – obavezno. Ako je nemate, kupite je ili pozajmite od nekoga. Računajte da bude neka dobra, tj. topla, jer iako se ide u maju i dan može biti topao – na planini su uglavnom noći hladne.
 2. Podloška ili podloga za vreću – obavezno. U nedostatku bolje, kupite podlogu za plažu od sunđerasto-gumiranog materijala za 200-300 din.
 3. Šator – skoro pa obavezno. Ako ga nemate, pozajmite ga ili se raspitajte ko ima mesta u svom. Računajte da je maj, a mi nismo proroci, niti planiramo danas za sutra već se oslanjamo na dugoročnu vremensku prognozu koja često nema veze s stanjem na terenu – to znači da u maju itekako može da padne i kiša. Drugim rečima, ponesite dvoslojni šator. Ukoliko nemate šator ili imate dva, četiri ili sedam, javite se da razmenimo opremu i smeštajne kapacitete.
 4. Obuća – nećete valjda hodati bosi? Ponesite obuću koja je udobna, tj. razgažena. Ko je kupio nove patike ili cipele i krenuo u njima na duže pešačenje po terenu koji je brdovit, nije se dobro proveo. U slučaju da pada kiša, preporučuje se obuća koja ne propušta vodu. Pod vodom mislimo i na rosu koja ume gore od kiše da uđe u cipele. Dobre planinarske cipele su najbitniji deo opreme! Čizma glavu čuva.
 5. Baterijska lampa – obavezno. Ipak idemo noću na vrh, a i korisna je da se ne sapletete o neku granu, panj, kočić od šatora, nečiju nogu, a do sada se pokazala izuzetno korisna ako idete noću u klonju.

 

Penjanje na vrh

Izlazak sunca

Izlazak sunca

Uspon do vrha je otprilike 600m visinske razlike što je ne više od dva i po sata hoda. Uspon je blag, kontinualan, bez neprohodnih ili teško prohodnih deonica – u prevodu, šetnja.

Uspon tehnički nije zahtevan, sem koje moguće bare na stazi ili suve grane, drugih prepreka na ovom usponu ne bi trebalo da bude. Noćno planinarenje se organizuje tako da bi svako od nas morao da ima dovoljno kondicije se popne na vrh.

Ukoliko mislite da ne možete ili ne želite da se penjete uvek možete ostati u kampu i dočekati nas u povratku (osmehom, kafom, doručkom…).

Kada krenemo na vrh ne smemo biti opterećeni stvarima. Doduše, ne smemo biti opterećeni bilo čime, al to je već individualno shvatanje sveta oko nas. Elem, ponesite sa sobom samo najvažnije stvari, a to su: voda i hrana. Nije to smak sveta niti idete u džunglu na mesec dana, pogotovu nije nikakvo preživljavanje. To je malo duža šetnja po mraku u grupi.

Pod vodom se podrazumeva bar litra po osobi, a pod hranom bilo šta što se jede. Neki je uopšte ne ne nose, ali nije preporučljivo. To može biti sendvič, čokoladica, voće ili šta se kome jede. Kolenica i princes krofne se nisu pokazale kao idealna hrana za nošenje na vrh. Preporučujemo energetski jake, grickalice (brusnice, bademi, lešnici) ili slatkiše (bonžita, čokoladice).

Izuzetno je bitno, a tu često ljudi greše, ponesite suvu majicu ili drugi komad odeće koji ćete presvući na vrhu. Za vrhove planina je karakterističan jak vetar, pogotovo u praskozorje što nije baš prijatan osećaj kada vas obrije po mokroj telesini. Dakle, suva majica (ili dve) i ne brigajte.

Kape, jakne sa kapuljačom i ostalo – zavisi od vremenskih uslova.

Bitna stvar je da ne žurite. Ne jurite prvog u masi već nađite svoj tempo. Stići ćete svejedno, a nećete se izgubiti. Niko ovde nije komandos, pravićemo pauze, a ko misli da ne može da izdrži ili je umoran, uvek može da se vrati do kampa istim putem – samo nizbrdo.

 

Neka od pravila ponašanja

Sama ideja noćnog planinarenja je boravak u prirodi, a on sa sobom povlači neka pravila ponašanja i ophođenja.

 1. Muzika nije dozvoljena. Dakle, ako ste došli kolima pa „odvrnuli” ono vaše, ili ste je pustili s mobilnog telefona, tranzistora ili bilo čega što tandrče – pogrešili ste. Ovo nije prvomajski piknik, već uživanje. Vaš muzički ukus nikoga ne zanima ovde.
 2. Na planini se jede i pije. Međutim, nije nam cilj da se prežderemo i prepijemo, već da uživamo. Dakle, budite umereni, a kafanu ostavite kod kuće. Svi smo veseli i opušteni, te mislimo da ovo nije potrebno napominjati, ali svako je odgovoran sam za sebe i dužan je da se uljudno ponaša prema drugima.
 3. Ponesite hrane dovoljno za sebe i otvoren duh da je svu podelite sa svima.
 4. Uljudnost dalje znači da treba pomoći čoveku u nevolji, a dešavalo se da nekom se polomi/pokisne šator, zaboravi vreću, hranu itd. Naravno, nadamo se da do ovoga neće doći.
 5. Đubre ili popularno nazvano – smeće, nije predmet dalje diskusije. Kakvo smo stanje zatekli tako ga vraćamo nazad. To znači da sve otpatke i ostale produkte nas samih skupljamo i nosimo do najbližeg đubrišta ili kontejnera. To važi za sve i nije bitno čije je đubre, ako vidite nešto – pokupite i stavite u kesu. Ko god može neka ponese kesu za svoje đubre.
 6. Ne igrajte se s vatrom! To znači da imamo samo jednu zajedničku vatru koja je više nego dovoljna, a eventualno sušenje veša ili obuće neka bude na bezbednoj udaljenosti od iste, jer – iskustva pokazuju – vatra ume da zapali sve što može da gori, a nije retka situacija da neko spali patike jer je vetar dunuo malo drukčije. Takođe, šatore odaljite od vatre – da se ne zapale.
 7. Politička, verska, nacionalna, komercijalna, fudbalska i ostala obeležja nisu dozvoljena za isticanje. Obeležja planinarskih društava i srodnih udruženja avanturista ili putnika su dobrodošla.
 8. Do sada se pokazalo da je noćni uspon više nego bezbedna manifestacija. Međutim, to nije zato što je takav tok stvari, već što učesnici poštuju pravila koja nisu teška ni rigidna. Drugim rečima mi ne možemo biti odgovorni za vašu neodgovornost. Svako se penje na sopstvenu odgovornost.

 

Akcija je besplatna. Sve što treba da ponesete sa sobom je oprema i hrana.

Ako imate dodatnih pitanja, ili tražite/nudite prevoz, ili imate manjka/viška opreme – pitajte ili zatražite na forumu.

 

Ako želite da nam se priključite na Čemernu, molimo popunite potonji formular.

Prijava za noćno planinarenje na planini Čemerno

Svi podaci koje ostavite koristiće se isključivo radi evidencije broja ljudi, eventualnih promena planova, te u slučaju vanrednih okolnosti.

Pristup navedenim podacima imaju samo odgovorna lica iz Društva putnika Srbije i ne mogu biti predmet druge vrste obrade.

Zapravo, sve podatke stavimo u tabelu, odštampamo je, papir nosimo sa sobom i uglavnom nikoga ne kontaktiramo bez preke potrebe.

Ime i prezime

E-mail adresa

Broj telefona (bez /, npr. 0641112223)

Kog dana tačno dolazite na noćno planinarenje?

Iz kog mesta dolazite (Beograd, Novi Sad, Niš, Kraljevo...)

Koliko ljudi, uključujući i vas, vodite sa sobom?

Ako vas dolazi više od jednog, molimo upišite
njihova imena i prezimena i kontakt telefone

Napomena, ako je ima*
* pre svega da li imate mesta u šatoru, da li imate mesta u kolima i slično, te u slučaju da ste voljni da višak podelite sa drugima, napišite šta je to što nudite. Isto važi i ako tražite mesto u kolima ili šatoru, ili vam nedostaje nešto od opreme.

Iako se Noćno planinarenje do sada pokazalo kao bezbedna akcija, molimo da se, ako ste se odlučili da krenete sa nama, složite sa sledećim klauzulama:

- Saglasan sam da ću na se akciji noćnog planinarenja peti na sopstvenu odgovornost, biti odgovoran prema sebi i saputnicima koji su došli sa mnom i da neću ostaviti za sobom tragove moga boravka
- Saglasan sam da Društvo putnika Srbije ni na koji način ne može biti odgovorno ako se meni ili navedenim saputnicima u ovoj formi dogodi neki nemio događaj
- Svi navedeni podaci koje sam uneo u ovoj prijavi su tačni i odgovaram za tačnost istih. Nisam prijavio nikoga protiv njegove volje, tj. svi prijavljeni su dali svoj pristanak da budu navedeni ovde.

Saglasan sam sa svim gore navedenim klauzulama

Nakon što ste se prijavili putem formulara, možete se prijaviti i preko događaja na Fejsbuku, što nije loša ideja da vidite ko još vama poznat ide, ili da nađete saputnika, prevoz i slično. Međutim, prijava na Fejsbuku nije isto što i zvanična prijav preko gornjeg formulara i s obzirom na to da nemamo kontakti podatke, ne možemo vam pružiti eventualnu pomoć pri snalženju. Dakle, gornji formular je više nego poželjan, toliko da je – obavezan.

 

Kontakt telefoni

 

Ako želite da pozovete prijatelje, podelite ovu stranicu ili post sa naše Fejsbuk stranice.

 

Pročitaj još
Društvo putnika Srbije vas poziva na Livadarenje na Debelo Brdo i to 10.-12. oktobra 2014.…