Noćno planinarenje na Radan planinu 2016

Radan planina noćno planinarenje
Radan planina noćno planinarenje

Dragi putnici,

Noćno planinarenje 2016 će se održati na Radan planini 17-19. juna. Popećemo se na Petrov vrh (1150 m) u noći 18. juna, dakle subota na nedelju.

Kao i svake godine, kamp će biti postavljen dan ranije, a to je petak 17. jun.

Ko ne zna šta je Noćno planinarenje neka obavezno pročita tekst šta je Noćno planinarenje. U njemu sve piše, pogotovu za one koji prvi put idu na noćno planinarenje, jer je bitno svako slovo – čak i slovna greška možda nije namerna već krije šifru za vremensku kapiju koja se nalazi na Radan planini.

Ako ste poverovali u gornji pasus i vremensku kapiju, molimo da ne dolazite na Noćno planinarenje.

Gde je Radan?

Planina Radan se nalazi na jugozapadu Srbije, odnosno zapadno od Lebana i Medveđe. Do nje se može doći iz više pravaca, a pošto se ne bavimo organizacijom, na vama je da se samoorganizjete kako ćete stići.

Sledeće informacije smo sakupili od dobrih ljudi i to je sve što imamo.

Kako stići?

Autoputem se ide u pravcu Niša i Leskovca, pa se isključuje kod mesta Brestovac (20 km posle Niša, isključenje za Gadžin Han). Nakon jednog kilometra od isključenja pratite put za Bojnik i Lebane. Tu se skreće levo. U mestu Bojnik, u samom centru (trgu) idite blago udesno i nakon nekih 700 m na račvanju krivina idite levo. Kod sela Mijalica je velika lakat krivina, te nakon 2,5 km na raskrsnici skreće se desno ka mestu Slišane koje je udaljeno oko 10km. U okolini Slišana ćemo postaviti kamp.

Očekujte loš put nakon Bojnika, ali to ne treba posebno pominjati.

Kako smo saznali, autobusi do sela Slišane ne idu već dugi niz godina, a najdalje odredište autobusom je do Bojnika. Tu se snađite kako znate, a s obzirom na to da nije preterano daleko, ako ima dometa u kampu i uz prethodne dogovore sa drugim putnicima, neko od vozača može doći po vas.

Naravno, tu je uvek autostop.

Kamp će biti postavljen na izlazu iz mesta Slišane. U svakom slučaju, usput na karakterističkim tačkama ćemo ostavljati poruke sa usmerenjem pravca kampa. Međutim, ako ne vidite oznake znajte da je to je malo selo i da je nemoguće ne pronaći nas.

Pošto živimo u drugoj deceniji 21. veka treba napomenuti da postoje i mape, što papirne što u vidu elektronskog uređaja koji se zove navigacija ili kolokvijalno GPS. Možda i to pomogne.

Obrazovanje

Putovanje nije puki prevoz od tačke A do tačke B. To je teleport. Putovanje je postupak saznanja novih predela i ljudi koji se sažmu u iskustvo. Tako, nakon ove duboke rečenice koju ste upravo pročitali, možete naslutiti da ideja koja stoji iza svakog puta jeste obrazovni karakter putovanja. To što idemo da se penjemo noću na planinu nije neka mudrost, ali treba iskoristiti priliku i videti ono što do sada niste videli.

Stoga, evo nekih lepih stvari koje vas mogu inspirisati i produžiti vam put taman toliko da šator postavljate u mraku i psujete rosu koja se već dobro nahvatala po travi (u slučaju da ne bude kiše).

  • Selo Rudare – U blizini Prolom Banje je i selo Rudare u kojem se nalazi kameni zid koji je prirodni fenomen čija se starost procenjuje na 65 miliona godina. Bazaltni stubovi, koji su poređani horizontalno, delo su nekadašnje vulkanske aktivnosti.
  • Caričin grad – (Justiniana Prima) je arheološki lokalitet iz VI veka, je na samom putu do mesta na kojem ćemo postaviti kamp, tako da ga sigurno nećete zaobići. Ko ne zna ko je bio car Justinijan biće ritualno žrtvovan u replici Aja Sofije sačinjene od šest šatora tipa iglo.
  • Begovića grob – U okolini Prolom Banje koja se nalazi na padinama planine Radan možete posetiti Begovića grob, grobnicu poručnika Dimitrija Begovića, komandanta Jablaničkog komitskog odreda, koji je poginuo u borbi sa bugarskim okupatorima za vreme Topličko – Jablaničkog ustanka.
  • Đavolja Varoš – Kapadokija za siromašne, takođe je u okolini Radan planine, te ko je nije video evo mu idealne prilike.

Uspon na Petrov vrh

Ako mislite da niste za ovakvu vrstu avanture ili da nemate dovoljno kondicije, javite nam na vreme i ostanite u kampu. Među nama, ni mi nismo u vrhunskoj kondiciji, ali ne odustajemo.

Vremenske prilike i šta ako padne kiša?

Iako smo planirali Noćno planinarenje za kraj maja, morali smo da ga odložimo dok se vremenke prilike ne stabilizuju.

Kiše definitivno neće biti. Očekuje nas toplo i sunčano vreme.

Nadamo se da kiše neće biti. Međutim, pošto više niko sa sigurnošću ne može da prognozira kakvo će vreme biti, odlučili smo da Noćno planinarenje bude baš ovog datuma pa kud puko da puklo.

Zato, za svaki slučaj, ponesite i neku odeću i obuću za kišu. Ko ima tendu (ceradu) neka je ponese jer je možemo uvezati sa tendama koje mi nosimo. Ako je neko nema, a želi da je ponese, može kupiti tendu od 40 m2 u velikim marketima.

Nadamo se da daljeg odlaganja Noćnog planinarenja neće biti.

Prijave

Akcija je besplatna. Sve što treba da ponesete sa sobom je oprema i hrana.

Prijave za Noćno planinarenje su isključivo putem donjeg formulara. Nakon prijave putem njega, prijavite se na događaj na Fejsbuku koji je informativnog karaktera i na njemu se možete dogovoriti za prevoz, ako ga nudite ili tražite, za opremu i slično.

Prijava za Noćno planinarenje na Radan planini

  • Svi podaci koje ostavite koristiće se isključivo radi evidencije broja ljudi, eventualnih promena planova, te u slučaju vanrednih okolnosti.
  • Pristup navedenim podacima imaju samo zadužena lica iz Društva putnika Srbije i ne mogu biti predmet druge vrste obrade.
  • Zapravo, sve podatke stavimo u tabelu, odštampamo je, papir nosimo sa sobom i uglavnom nikoga ne kontaktiramo bez preke potrebe.

Ime i prezime

E-mail adresa

Broj telefona (bez /, npr. 0641112223)

Kog dana tačno dolazite na noćno planinarenje?

Iz kog mesta dolazite (Beograd, Novi Sad, Niš, Kraljevo...)

Koliko ljudi, uključujući i vas, vodite sa sobom?

Ako vas dolazi više od jednog, molimo upišite
njihova imena i prezimena i kontakt telefone

Napomena, ako je ima*
* pre svega da li imate mesta u šatoru, da li imate mesta u kolima i slično, te u slučaju da ste voljni da višak podelite sa drugima, napišite šta je to što nudite. Isto važi i ako tražite mesto u kolima ili šatoru, ili vam nedostaje nešto od opreme.

Iako se Noćno planinarenje do sada pokazalo kao bezbedna akcija, molimo da se, ako ste se odlučili da krenete sa nama, složite sa sledećim klauzulama:

- Saglasan sam da ću na se akciji noćnog planinarenja peti na sopstvenu odgovornost, biti odgovoran prema sebi i saputnicima koji su došli sa mnom i da neću ostaviti za sobom tragove moga boravka
- Saglasan sam da Društvo putnika Srbije ni na koji način ne može biti odgovorno ako se meni ili navedenim saputnicima u ovoj formi dogodi neki nemio događaj, te da sam sv koji idu sa mnom obavestio o mogućim rizicima i da sam ih uputio da pročitaju ovaj poziv za Noćno planinarenje
- Svi navedeni podaci koje sam uneo u ovoj prijavi su tačni i odgovaram za tačnost istih. Nisam prijavio nikoga protiv njegove volje, tj. svi prijavljeni su dali svoj pristanak da budu navedeni ovde.

Saglasan sam sa svim gore navedenim klauzulama

U slučaju da vam ne stigne potvrdni mejl u roku od 2-3 dana nakon slanja, molimo da nam javite.

Prijave su potrebne da bi znali koliko ljudi dolazi i koliko pasulja da kuvamo.

Vidimo se (u mraku).

 

 

Pročitaj još
Nekome je ajvar vesnik jeseni, dok je drugima to pečenje rakije. Nama je vesnik jeseni…