Noćno planinarenje na Staru planinu 2015

Noćno planinarenje Stara planina
Noćno planinarenje Stara planina

Uspešno smo se vratili sa noćnog planinarenja. Pogledajte fotografije, mapu i sažetak akcije sa Stare planine.

Dragi putnici i ljubitelji prirode,

Ovogodišnje Noćno planinarenje održaće se 29-31. maja 2015. godine na Staroj planini. Popećemo se na vrh Tri čuke (1937 mnv), a ako nam uslovi budu dozvolili, vratićemo se do kampa preko vrha Kopren (1963 mnv). Ambiciozno, nema šta.

Uspon na Tri čuke i pride će se održati noć subota na nedelju, dakle 30. na 31. maj. Ko ne može da dođe u petak, može doći u subotu.

Ko ne zna o čemu se radi neka pročita šta je noćno planinarenje – sve lepo piše, a ima i nekih slika lepih. Drugim rečima, ne postavljajte pitanja pre nego što ste pročitali tekst u linku.

 

Gde je to, majku mu?

Svi ste čuli za Pirot Od Pirota treba krenuti ka selu Dojkinci koje je udaljeno nekih 40 km. Ako nastavite od Dojkinaca putem pravo, a nemate gde drugde ni skrenuti, desetak kilometara dalje ćemo postaviti kamp u Arbinju. Tačnu lokaciju kampa ćemo javiti.

DODATAK: Asfaltni put vodi do planinarskog doma u Dojkincima, dok je posle makadam kojim mogu ići viša vozila, mada nam kažu da mogu i niža al’ samo na dva dela treba opreznije proći. Idemo dokle možemo.

Ako ne znate u kakve lepote idemo, dovoljno je da potražite upit „Arbinje” u pretrazi slika n Guglu i kašće vam se samo.

Do Pirota se lako stiže, a opcije su razne: vozom, autobusom, autostopom ili automobilom. Od Pirota do Dojkinaca tj. planinarskog doma u selu može se naći prevoz u Pirotu, a ako ništa ne upali više ljudi se može smestiti u taksi i podeliti troškove.

Ovo je avantura, a kako će ko stići je do njegove putničke snalažljivosti.

Vodopad Tupišnica - foto: Saša Emka Stanojević

Vodopad Tupišnica – foto: Saša Emka Stanojević

 

Okolina

Arbinje je deo Stare planine u dolini Dojkinačke reke. Priča se da je to najlepši deo Stare planine, a na nama je da to proverimo. U okolini su četiri velika vodopada i mnogo manjih. Najviši vodopad i ujedno i vodopad na najvišoj nadmorskoj visini je Koprenski vodopad čije je podnožje na 1650 mnv, a vrh na 1820 mnv i do njega ćemo pokušati doći u povratku sa vrha Tri čuke preko vrha Kopren. Inače, vodopad je visok 103 metra, sastoji se od nekoliko kaskada i prosečan pad mu je 56,4 stepena. Druge vodopade ćemo obilaziti u toku subote, kako se kome ćefne, a blizu jednog ćemo po svoj prilici kampovati.

Fotografisano početkom maja - još ima snega

Fotografisano početkom maja – još ima snega

Uspon

Dobar deo noćnog uspona će biti po makadamskom putu, što ne predstavlja neku zahtevnu deonicu. Međutim, nakon toga kreće uspon na Tri čuke i pretpostavljamo da će mnogima biti naporan. U tome je i lepota. Ako mislite da niste za ovakvu vrstu avanture ili da nemate dovoljno kondicije, javite nam na vreme i ostanite u kampu. Među nama, ni mi nismo u vrhunskoj kondiciji, ali ne odustajemo.

U zavisnosti od toga gde će kamp biti oformljen, visinska razlika koju ćemo preći iznosiće 600-800 metara nadmorske visine, za 4-6 sati. Imajte u vidu da krećemo u ponoć ili malo nakon nje i da se u mraku sporije kreće. Naravno, pravićemo i pauze, ali ne previše. Ide se lagano, nigde se ne žuri.

Problem će nam predstavljati kleka, ali ne klekovača, već ona što raste divlje i kroz nju nije se lako kretati. Ovi krajevi su skoro pa pusti, nema više ni ljudi ni stoke, a o kučićima i mačićima da ne govorimo.

Kamp u zoru

Kamp u zoru

Vremenske prilike

Vreme je bitna stavka. ali ne kao linerani kontinuum, već kao vremenska prognoza. Nadamo se lepom vremenu i danju i noću, ali poučeni iskustvom od prethodne godine kada su nas zapljusnuli talasi nerazumne kiše i potonjih poplava, u slučaju lošeg vremena noćno planinarenje ćemo odložiti. Noćno planinarenje na Čemerno smo sproveli krajem juna – čuda su moguća.

Ovako je Noćno planinarenje izgledalo prošle godine

Naravno, ova avantura je besplatna. Jedini trošak je vaš lični trošak, tj. prevoz, hrana, oprema i tako dalje. Sve je ovo delo grupe entuzijasta, tako da molimo da nam oprostite eventualne greške. Bar jedno gubljenje u toku uspona se podrazumeva – na opštu radost prisutnih.

Noćno planinarenje na Čemerno - vrh Smrdljuč 2014. godine

Noćno planinarenje na Čemerno – vrh Smrdljuč 2014. godine

 

Ako želite da nam se pridružite na Noćnom planinarenju na Staroj planini molimo da popunite donji formular.

Molimo da se prijavite najkasnije do četvrtka 28. maja, jer nakon toga verovatno nećemo biti u mogućnosti da proveravamo prijave. Hvala.

 

Prijave su završene! U poruci koju ste dobili nalaze se sve informacije koje znamo i kontakt telefoni za svaki slučaj.

 

Nakon prijave prijavite se na Fejsbuk događaj Noćno planinarenje (prijava na njemu je informativnog karaktera, samo prijava preko gornjeg formulara na sajtu je važeća).

 

Pratite Društvo putnika Srbije na Fejsbuku i Društvo putnika Srbije na Tviteru.

 

Molimo da još jednom pročitate šta je noćno planinarenje i šta vam je potrebno od opreme.

 

Kontakt telefoni

Prijavom putem forumulara dobićete potvrdu sa brojevima telefona koje možete zvati u slučaju krajnje nužde. Hvala na razumevanju.

Vidimo se (u mraku)!

Pročitaj još
Nakon skoro godinu dana evo i videa s prošlogodišnjeg noćnog planinarenja na planini Čemerno. Muziku…