Putospektiva br. 16: Traženje sebe kroz kretanje

Putospektiva br. 16
Putospektiva br. 16

Putničko druženje Putospektiva održaće se u K.C. „Rex“ u subotu 4. aprila 2015. godine s početkom u 19č. Na ovom 16. po redu okupljanju slušaćemo i gledaćemo dve potpuno različite, a ipak slične priče, o traženju sebe kroz kretanje: kotrljanje, trčanje, pešačenje.

 

Radmila Jeremić: Put na Maltu – povratak k sebi

Radmila Jeremić - Malta

Radmila Jeremić: Put na Maltu – povratak k sebi

Na Putospektivi Radmila će nam pričati kako je otišla na Maltu i vratila se samoj sebi: „U srcu Mediterana. Na raskrsnici između Evrope i Afrike, u zemlji snova i vitezova, moj ranac i ja lutamo nasumice ostrvima, isrtažujemo nepoznate predele i uske ulice malteških gradića. Dok udišem drugi vazduh, ležim na suncu i otkrivam nestvarne lepote ranog jutra, potpuno zanemarujem odredište i vraćam se sebi.“

Radmila će prikazati kratak i inspirativan film njenog istraživanja Malte.

 

Milan Stojiljković – Popisivač na točkovima

Milan Stojiljković - Popisivač na točkovima

Milan Stojiljković – Popisivač na točkovima

„Voziti biciklu zа mene znаči slobodа, uživаti u predelimа i prizorimа koji nаs okružuju, zаustаviti se i rаzgovаrаti sа ljudimа, spoznаti mestа i interesovаti se zа predstojeći put, zаustаviti se i slikаti prizor, piti vode sа izvorа ili se, prosto, izvаliti nа zelenu trаvu i iskulirаti onoliko koliko ti je dovoljno. Pri tome ovo je svojevrstаn zdrаv stil životа, psihički se oslobodiš osećаjа nelаgodnosti zbog svih vrstа problemа, а posebno zbog svаkodnevice, mаkаr nа krаtko.

Nаjteže je uzbrdo, pogotovu аko si bez forme, аli je ujedno i prirodа nаjlepšа nа ovаkvim deonicаmа, а posebno je neprocenjiv osećаj kаdа se uzdigneš „iznаd oblаkа“, do nаjviše tаčke, nаkon višečаsovnog pedаlаnjа, preznojаvаnjа i zаdihаnosti. Kаdа osvojiš vrh i pucаš od sreće zbog togа, još više te drmne hormon sreće, jer se dosetiš dа je logično dа sаdа sledi spust. I isto kаo i u životu, nаkon svаkog usponа, sledi pаd, sаmo što smo se mi ovаkvim pаdovimа uvek rаdovаli.“

Dvojica biciklista rekreativaca prešla su blizu 1.500 kilometara. Imali su ukupno 12 tura. Anegdote i doživljaje sa tura po južnoj Srbiji, kroz gradove i planinska sela i sa samo nekoliko stanovnika

Zašto biciklizam? Zašto popis? Šta sve može da se vidi u našoj okolini (Južna Srbija)? Kako danas ljudi žive u zabačenim selima? Ovo su samo neka od pitanja čije odgovore ćete saznati na sledećoj Putospektivi kao i u knjizi „Popisivač na točkovima“ koju će Nišlija Milan će predstaviti i koja će se moći kupiti odmah nakon njegovog predavnja po ceni od 300 dinara. Iskoristite priliku da dobijete autorovu posvetu na licu mesta.

Cena ulaznice za Putospektivu br. 16 je 100 dinara. Vidimo se.

Pročitaj još
Uspešno smo se vratili sa noćnog planinarenja. Pogledajte fotografije, mapu i sažetak akcije sa Stare…