Putospektiva br. 17: Putnička kuća, putovanja sa decom i Južna Koreja

Putospektiva 17
Putospektiva 17

Dok ćemo mi gledati mape, sedeti oko vatre i spremati da se u okviru Noćnog planinarenja na Staroj planini popnemo na vrh Tri čuke, drugari iz Putospektive održaće svoje sedamnaesto po redu okupljanje putnika. Ovomesečna Putospektiva br. 17 održaće se u subotu 30. maja 2015. godine u KC „REX“ sa početkom u 20č.

Jedna od priča sa ove Putospektive je realizacija jedne njihovih ideja i misija – ohrabrivanja roditelja da putuju sa decom, o čemu se malo se o tome piše i priča. Mnogi misle da sa dolaskom dece prestaje život. Priča sa Putospektive će razbiti predrasude i ovog puta u goste zovu roditelje koji su putovali i tokom trudnoće i sa bebom.

Na Putospektivi br. 17 pričaće se o sledećem:

Marija Samardžić – Putnička kuća u Atini

Iz Putničke kuće u Tbilisiju

Iz Putničke kuće u Tbilisiju

Putnička kuća je poduhvat Kluba putnika koji se odvija jednom godišnje, počevši od 2012. godine kada je putnička kuća organizovana prvi put u Istanbulu. Novcem koji članovi zajedno prikupe od donacija korisnika sajta Kluba, unajmljuje se stan i od njega pravi privremena baza za istraživanje te kulture i okolnih kultura. U Putničkoj kući se boravi besplatno, a cilj Putničke kuće je povezivanje putnika svih država i kontinenata, međusobno upoznavanje i prepričavanje događaja i iskustava. To je jedan mali korak ka izgradnji globalne kulture samostalnih, istraživačkih, kreativnih putovanja. Putnička kuća je dosad ostvarena u Istanbulu (2012), Granadi (2013) i Tbilisiju (2014). U toku su pripreme za Putničku kuću 2015. u Atini.

O Putničkoj kući će govoriti drugarica Kluba putnika, Marija Samardžić, koja će ovom prilikom promovisati kampanju prikupljanja novca za pokrivanje troškova stanarine, struje, vode, gasa i interneta, kao i za osnovne životne namirnice i higijenska sredstva koji će tokom dva meseca biti dostupni posetiocima kuće. Novac će se moći donirati neposredno na Putospektivi, ali i preko njihove Indiegogo kampanje ili Paypala.

 

Aljoša Milenković – Nas troje na putu

Aljoša Milenković sa kćerkom Torom

Aljoša Milenković sa kćerkom Torom

Porodici Milenković je putovanje u krvi, pa su svoju ćerku Tonju, sada dete od 14 meseci, vodili još dok je bila u maminom stomaku po Evropi. Još kao trudnica, Mina je sa Tonjom išla kolima, autobusom, vozom i avionom po Evropi, dok je otac i muž Aljosa, zbog svog posla putovao jos više. Posle Tonjinog rođenja, putovanja su se morala izmeniti, ali nikako i isključiti. Biti sa devetomesečnom bebom na proslavi Nove godine napolju na -15 stepeni, putovati sa malim detetom na let avionom koji je trajao 26 sati ili jednostavno provesti u automobilu osam sati bile su i biće prave nepoznanice na koje su Milenkovići morali ili će morati da daju odgovore.

Deo onoga sta su otkrili, kao i delove ličnih iskustava sa putovanja, podeliće sa vama na sedamnaestoj Putospektivi.

 

Vladislav Potežica – Čudo na reci Han, priča o Južnoj Koreji

Gangam Koreja

Gangam Koreja

„Potpuno je luda činjenica kako sam se našao u Koreji. Ne verujem da je to bila slučajnost, jer nekako sam uvek verovao da se stvari ne dešavaju slučajno, već da se sve dešava sa razlogom. Tako sam jedog letnjeg dana, 2012. godine, naišao na oglas na netu za stipendiju za postdiplomske studije u Koreji. Južnoj Koreji. Ne onoj odakle prete da će sravniti ceo svet svojim nuklearnim naoružanjem, već Južnoj, demokratskoj. Koreji koju svi znamo po Samsung telefonima, LG televizorima, Hyundai automobilima i naravno, po Gangnam Style-u. Moje znanje se o toj zemlji svodilo manje više ne to i budući da sam, od trenutka kada sam poslao poštom dokumenta, znao da ću biti primljen na studije i da ću narednih godinu dana provesti u toj dalekoj azijskoj zemlji, odlučio sam da ne bubam previše, već da sve o Koreji naučim, doživim, okusim, upravo na licu mesta“, kaže Vladislav.

Godinu dana koliko je proveo u Južnoj Koreji promenilo ga je za ceo život. Za godinu dana upoznao je bezbroj zanimljivih ljudi iz gotovo svakog kutka naše lepe planete. Ljude koji su ga oplemenili i učinili boljim čovekom, od kojih je mnogo toga naučio i koji su stvorili najlepši utisak o njegovom boravku u Južnoj Koreji. „Naravno da je osnovni razlog, zbog kojeg sam i otišao bio, da u Koreji završim studije, ali sve je to preraslo u mnogo više od toga. Putovanja, hrana, običaji, kultura, život stranca u Koreji.. utisci su se samo ređali“, najavljuje Potežica svoje izlaganje i dodaje: „Shvatam da pored mene ima još dosta ljudi koji su živeli u Koreji i koji znaju o toj mističnoj zemlji još mnogo više od mene, ali to je moj utisak, za mene nestvaran, najlepši i način na koji mogu da uzvratim za svo pruženo gostoprimstvo je da upravo širim priču o lepoti ove zemlje.“

Sve ovo i još mnogo toga čućete uživo na ovom tradicionalnom okupljanju putnika. Ako niste u mogućnosti da budete sa nama na Staroj planini za vikend, sigurni smo da ne treba da propustite ovu Putospektivu. Ulaz je 100 dinara i služi sa dalje finansiranje organizacije.

Što se nas tiče: Vidimo se (u mraku)!

Pročitaj još
Od 29. do 31. maja 2015. godine boravili smo na Noćnom planinarenju na Staroj planini. Popeli…